מוזיאון ישראל | תאווה לעיניים: על אמנות ואוכל

קרן בר-גיל

ללא עלות

"היא שלחה להביא מאותן עוגיות סמיכות וגוצות המכונות מדלנות קטנות, שנוצקו, כמדומה, בקשוה גלית כקונכיית סן-ז'אק. לא עבר זמן, ובמכאניות, מדוכדך מן היום המשמים ומהסתמנותו של מחר עגום, הגשתי אל שפתי כפית של תה, שבה טבלתי חתיכה מהמדלן. אבל בשבריר הרגע שבו נגעה בחכי הלגימה הבלולה בפתיתי העוגייה, עבר בי רעד, נדרכתי למופלא שהתחולל בקרבי. עונג פשט בי, מבודד, בלי שורש סיבתו". בתיאור זה מתוך הרומן "בעקבות הזמן האבוד" הפך מרסל פרוסט את המדלן, מעוגיה למחולל זיכרון. הקשר בין אוכל לביטוי אמנותי ורגשי נוכח רבות בשדה האמנות: עוגיות המקרונים במחזה "בית הבובות" של הנריק איבסן, פאי התפוחים ברומן "בדרכים" של ג'ק קרואק, פחיות המרק של קמפבל בעבודותיו של אנדי וורהול או השולחן עמוס מיני המאפים הצבעוניים בסרטה של סופיה קופפולה "מרי אנטואנט". אלה ורבים אחרים מעטרים יצירות אמנות המוכרות לכולנו.

חיבור זה בין אמנות לאוכל מלווה את אוצרת האמנות קרן בר-גיל בהיסטוריית חייה כמו גם בהווה המקצועי שלה. שם משפחתה של בר-גיל, המתמחה באמנות עכשווית, הוא עיברות של 'בייגל'. המיתוס גורס שסב סבה הוא שהמציא את הבייגל בפולין. כשמשפחתה עלתה לארץ, היא הקימה את מפעל "בייגל את בייגל", בו בילתה בר-גיל שעות ארוכות בילדותה.

במהלך כשנה, איתרה וריכזה בר-גיל אמנים שגוף עבודתם קשור לאוכל ושפים ופודיז שהעשייה שלהם היא בבחינת אמנות: ננסי פוגמרין, עורכת דין במקצועה ושוקולטיירית אוטו דידקטית המכינה מיצבי שוקולד בהשראת יצירות אמנות;  איתמר בגליקטר שבנה גוף עבודה של יצירות אמנות עשויות שוקולד המיועדות לעיוורים; שי פרנקל, איש עסקים ודייג חובב ה'מצייר' באמצעות מנות דג; נלי הורוביץ שתיעדה בכל יום במשך שנתיים את ארוחות הבוקר שהכינה לביתה. עבודות שופעות ומרהיבות אלה ואחרות מרכיבות תערוכה שלא ברור מה מהמוצג בה אכיל ומה הוא יצירת אמנות. קרן בר-גיל תוביל אתכם בנבכי התערוכה המתעתעת שבמוזיאון ישראל ובמעמקי היחסים שבין עולם האוכל לעולם האמנות, המרכיבים את עולמה הפנימי האישי.

אודות המקום

מוזיאון ישראל הוא מוסד התרבות הגדול ביותר במדינת ישראל ונמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם. האוסף האנציקלופדי העשיר של המוזיאון, מערש הציוויליזציה ועד היום, מוצג בארבעה אגפים: האגף לאמנות, האגף לארכאולוגיה, האגף לאמנות ותרבות יהודית ואגף הנוער לחינוך לאמנות. המוזיאון נוסד בשנת 1965, והצליח ב-50 שנות קיומו לבנות אוסף נרחב ומגוון ובו כחצי מיליון פריטים המשקפים את מלוא המגוון של התרבות החומרית.

אולי גם זה יעניין אותך

לכל הפעילויות

Bitemojo – סיור אוכל בשוק מחנה יהודה: הגרסה הצמחונית

סיור אוכל עצמאי עם אפליקציית bitemojo – סיור אוכל מרתק בשוק מחנה יהודה: הגרסה הצמחונית שוק מחנה יהודה הוא כבר מזמן לא עוד שוק רגיל של פירות וירקות עם בורקס בצד. חנויות המעצבים ושפע בתי הקפה, המסעדות והברים, הופכים אותו למתחם בילוי שוקק חיים ביום ובלילה. אם פעם הייתם חוזרים רק עם שקיות או דג […]

קוסקוס ואהבה – סדנת הומאג' לקוסקוס בבית העתיק בכפר

המשוררת ומספרת הסיפורים שושנה קרבסי מכניסה אתכם לביתה העתיק – הבית העתיק בעין כרם, בן 250 השנים, למפגש שכולו קוסקוס וסיפורים. בעת שתלמדו להכין קוסקוס בשלושה צבעים, וגם כמה קיצורי דרך וטיפים, תשמעו איך קוסקוס קשור לאהבה ולחשק. המפגש יערך על דרך השירים, הסיפורים והטעמים, כולל קפה, עוגה וקוסקוס משגע.

מסע בזמן בבית הארחה נוטרדאם

בליבו של הרובע הצרפתי, סמוך לכנסיית הקבר הקדוש ניצבת פנינה היסטורית בת המאה ה-19. מבנה המתהדר בשני מגדלים מרשימים בסגנון בארוק וביניהם פסלה של המדונה אוחזת בישו התינוק בידיה. מתחם נוטרדאם היה המבנה הראשון בעיר הקודש ובו ארבע קומות, ובשיאו אירח המלון מעל 1,500 אורחים במקביל. כיום, לאחר ששופץ לאחרונה, פותח בית ההארחה את חדריו […]